Fuengirola – co zobaczyć

 

Fuengirola – zwiedzanie miasta i jej atrakcje

Fuengirola to znany kurort turystyczny na wybrzeżu Costa del Sol na południu Hiszpanii z historią powstania sięgającą czasów rzymskiego imperium. Co warto zobaczyć? Najstarsze ślady rzymskiego panowania we Fuengiroli kryje Parque Yacimiento Romano między innymi z pozostałościami łaźni. Fuengirola nazywana jest miastem słońca „un sol de ciudad” czy „la villa blanca” czyli tzw. białe miasteczko. Fuengirola ma wiele do zaoferowania tak pod względem odpoczynku jak i zwiedzania. Najważniejszą atrakcją historyczną jest forteca Maurów- Castillo Sohail w którego obronę w czasie wojen Napoleona zaangażowane było polskie wojsko. W 1810 roku podczas bitwy pod Fuengirolą 150 polskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Franciszka Młokosiewicza pokonała brytyjsko-hiszpańskie siły. Zamek Sohail po renowacji pod koniec XX wieku stał się miejscem letnich festiwali i koncertów.

Fuengirola jest miastem multikulturalizmu czego wyrazem jest odbywająca się co roku „Feria internacional de los pueblos” oraz muzułmański meczet- Mezquita która jest świadectwem dużej arabskiej populacji zamieszkującej te tereny już setki lat temu. Fuengirola jest znana także z parku zoologicznego. Biopark znajduje się w samym centrum miasta i jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez rodziny z dziećmi na Costa del Sol. Port we Fuengiroli mimo że stary, wciąż używany jest przez lokalnych rybaków. Świeże połowy trafiają do licznych restauracji oferując „marisco” w każdej postaci. Jednym z takich miejsc jest La Galeria Gastromercado w centrum miasta. Fuengirola oprócz prawie 10 kilometrów piaszczystych plaż oferuje inną „wodną” atrakcję- Park Aquaitico Mijas. Fuengirola tętni życiem także po zmierzchu a wieczorny spacer sprawi wielką frajdę starszym i młodszym.

fuengirola-co-zobaczyc
fuengirola-co-zobaczyc
fuengirola-co-zobaczyc
fuengirola-co-zobaczyc
fuengirola-co-zobaczyc

 

Fuengirola – Zamek Sohail, największa atrakcja historyczna którą trzeba zobaczyć

Castillo Sohail to średniowieczna forteca Maurów znajdująca się na prawym brzegu ujścia rzeki Fuengirola i miejscowości Fuengirola w prowincji Malaga. Jest fortyfikacją wzniesioną na 38 metrów nad poziomem morza dającą uprzywilejowany widok na wybrzeże Costa del Sol na południu i otoczoną górami Sierra de Mijas na północy. Ma też ponad 1000 letnią historię. W 956 roku książę Abderraman III zbudował małą osadę otoczoną murem ze strażnicą w celu ochrony wybrzeża. W XII wieku Almorawidzi rozbudowali osadę. Mury nowej konstrukcji obronnej zataczały ośmiokąt, wzmocnione były wieżami i strażnicami. Twierdza została zbudowana głównie z kamieni i błota, a także cegły czyli materiałów powszechnie stosowanych przez Arabów. W 1485 roku zamek Sohail został przejęty przez chrześcijan w ramach rekonkwisty wobec Mauretańskiego Królestwa Granady i praktycznie zniszczony w jednej z bitew. Późniejsze przebudowy Castillo Sohail to dostosowanie do architektury czasów. Większość tego co można dziś zobaczyć są to rekonstrukcje zamku Sohail z całej jego historii, czyli przemiany z twierdzy do zamku.


Plany zamku z 1730 roku przedstawiają między innymi: dwie bramy, wieże, kościół i plebanię, pomieszczenia dla artylerii, kawalerii i gwardii. Geograficzne i strategiczne uwarunkowania wzgórza na którym zbudowano zamek Sohail przyczyniały się do jego szybkiego zaludnienia przez Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Muzułmanów i Chrześcijan. Widoczne są pozostałości basenów powszechnie stosowanych przez Rzymian. Osada błyskawicznie się rozwijała także dzięki rzece Fuengirola, która w czasach rzymskich była żeglowna dla statków o małym zanurzeniu i spowodowała rozkwit drobnego handlu. Ze względu na bliskość do morza miasto Fuengirola oraz sam zamek Sohail wielokrotnie ucierpiały podczas ataków legendarnego pirata Barbarossa, co spowodowało wybudowanie fosy przez króla Karola I. W 1810 roku podczas wojny o niepodległość armia francuska pod dowództwem Napoleona przejęła zamek. Słynny był udział polskich wojsk w Bitwie pod Fuengirolą w tym samym roku, która zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-francuskich oraz upokarzającym odwrotem wojsk brytyjskich na okręty. W 1812 roku miasto Fuengirola wraz z zamkiem Sohail znów wróciły w hiszpańskie ręce.


Castillo Sohail na przełomie XIX i XX wieku utracił swoją militarną funkcję, gdyż za pośrednictwem publicznej aukcji przeszedł w prywatne ręce. Do lat 90-tych był to okres postępującego zaniedbania i rujnowania zamku. Castillo Sohail został odbudowany z inicjatywy Escuela Taller czyli szkół zawodowych, aby służyć miastu jako punkt historii oraz miejsce wydarzeń kulturalnych. Zamek otoczony jest parkiem Parque del Castillo z którego zobaczyć możemy plaże, most Puente de la Armada Española i miasto Fuengirola. Położenie zamku Sohail gra kluczową rolę w sieci kontroli wybrzeża oraz steruje ujściem rzeki oraz komunikacją naziemną między Malagą i Marbellą.

Od 10 lat co roku na terenie Castillo Sohail odbywa się tzw. Festival Ciudad de Fuengirola, który jest jednym z większych festiwali letnich na Costa del Sol. Podczas XXI Festival Ciudad de Fuengirola w 2016 roku wystąpiła między innymi Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia z Malagi, artyści flamenko czy Teatr Liryczny. Także latem Castillo Sohail zaprasza na inne wydarzenie, trwający 11 dni Festiwal Piwa. Podczas Fiesta de la Cerveza spróbujmy regionalnego, prosto z fabryki w Maladze piwa San Miguel i Victoria. Atrakcję warto zobaczyć chociażby ze względów historycznych i polskiego akcentu.

Adres Castillo Sohail: Calle Mijas s/n (bez numeru), 29649 Fuengirola (Malaga)

Godziny otwarcia: od środy do niedzieli od 10:00 do 14:30
Wstęp: bezpłatny

 

Fuengirola – Biopark, świetna atrakcja dla całej rodziny

Biopark Fuengirola to ogród zoologiczny znajdujący się w samym centrum turystycznej miejscowości Fuengirola tuż obok Plaza de Toros, czyli areny walki byków i Plaza de España, głównego placu Fuengiroli z budynkiem urzędu miasta.
Biopark Fuengirola to projekt opracowany w 1995 roku przez hiszpańską firmę Rain Forest, która zarządza zoo nowej generacji zatrudniając do swoich projektów profesjonalistów z takich dziedzin jak: architektura, inżynieria budowlana, sztuki plastyczne, weterynaria, biologia i wiele innych.
Wizytówką zoo oraz miasta Fuengirola jest wiernie odwzorowany baobab z Madagaskaru o wysokości 26 metrów. Biopark Fuengirola od czasu otwarcia stoi na czele europejskich parków zwierząt, pisały o nim największe magazyny jak The Time, National Geografic czy japoński Landscape Design. Nic dziwnego, że jest nieuniknionym punktem odwiedzin na Costa del Sol i miejscem, które chce zobaczyć większość turystów spędzających rodzinne wakacje. Biopark Fuengirola to zoo podzielone na kilka części tematycznych: Madagaskar, Afryka okołorównikowa, Indo-Pacyfik oraz Azja Południowo-wschodnia.


Zaraz przy wejściu do zoo znajduje się pierwsza sekcja Madagaskar z górującym drzewem baobab oraz lemurami. W następnej, Afrykańskiej części Biopark zobaczymy wiele gatunków ptaków jak: flamingi, żurawie afrykańskie, dzikie kaczki czy bociany. Znajdują się tu także liczne ssaki i gady: krokodyle, hipopotamy, antylopy między innymi przedstawiciel małego gatunku Duiker Azul, szympanse, koczkodany, leopardy ze Sri Lanki, surykatki, jeżozwierze oraz najwięsza duma zoo goryl. W kolejnej strefie Bioparku, Azjatyckiej znajdziemy: tygrysy z Sumatry, tapiry malajskie, bintorongi, orangutany, gibony, nutrie, gatunki jeleniowatych: mundżaki chińskie i aksis z Filipin, pandę, gawiala gangesowego, kazuary, wiewiórki Adrilla Tricolor, tarantule, nietoperze, kormorany i inne ptactwo z Azji, także sporą liczbę ryb większych i gigantycznych jak Jesiotrowate, Niszczuka krokodyla z Morza Karaibskiego czy Wiosłonos chiński. W ostatniej części Indii i Pacyfiku zobaczymy: żółwie olbrzymie z wysp Galapagos, iguany-jaszczurki z rodziny legwanów, kameleona lamparciego, największą współcześnie żyjącą jaszczurkę- warana z Komodo, białego szpaka z Bali, dzioborożce oraz węże jak na przykład pytony.
Biopark Fuengirola posiada także spory plac zabaw dla dzieci, sklep z pamiątkami oraz dwie restauracje: jedną przy wejściu i drugą przy strefie pokazów.
Zoo to idealne miejsce na całodniowy rodzinny relaks wśród dzikich zwierząt i egzotycznej roślinności, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Adres Biopark Fuengirola:  Avenida Camilo José Cela 6-8, 29640 Fuengirola (Malaga)

Godziny otwarcia:
Codziennie od 10:00 do 18:00 (zimą) lub 23:00 (latem) w zależności od pory roku
Szczegółowy kalendarz znajduje się tutaj: http://www.bioparcfuengirola.es/prepara-tu-visita/horarios/

Pokazy ptaków i ssaków odbywają się codziennie według planu:
o 12:30 i 16:30 (od poniedziału do piątku)
o 14:00 i 17:00 (w weekendy)
Wizyty na wyspie Madagaskar oraz do wnętrza drzewa Baobab odbywają się codziennie, a godzinę należy
skonsultować przy wejściu.

Bilety:
dorośli- 19,90€
dzieci (od 3 do 9 lat)- 14,90€
osoby +65 lat- 15,90€
osoby niepełnosprawne- 11,50€

 

Fuengirola – Port, atrakcje wodne i gastronomiczny raj

Port, to jedno z miejsc która trzeba zobaczyć w Fuengiroli.
Historia portu sięga XIX wieku kiedy to we Fuengiroli i pobliskim Mijas posadzono winorośl i aby usprawnić handel świeżymi owocami oraz rodzynkami w zatoce wybudowano port. Położony jest przy bulwarze Paseo Maritimo, dzieli się na cześć przemysłową z której codziennie przed wschodem słońca wypływają kutry rybackie na połów świeżych owoców morza oraz rekreacyjną z zacumowanymi pięknymi jachtami. Puerto Fuengirola nie jest tak piękne architektonicznie jak pobliska Marina Benalmadena czy eskluzywane jak Puerto Banus, ale ma swój urok. Na terenie portu znajduje się Instytut Oceanografii, suchy dok do konserwacji łodzi, sklep oraz liczne bary i restauracje. Przy wejściu do portu znajdziemy park rozrywki dla dzieci Sould Park. Port we Fuengiroli oferuje liczne atrakcje jak rejsy, sporty wodne czy wycieczki na oglądanie delfinów.

Adres: Calle del Puerto s/n (bez numeru), 29640 Fuengirola (Malaga)

 

Fuengirola – Most

Puente de la Armada Española czy Puente del Castillo to most dla pieszych w miejscowości Fuengirola nad rzeką Fuengirola. Nowoczesny most wiszący łączy miasto i promenadę Paseo Maritimo po jego wschodniej części z Parque del Castillo Sohail po zachodniej. Otwarty w 2006 roku, pięknie wpasował się w krajobraz miasteczka. Jego nazwa jest wynikiem manewrów amerykańskiej armii na sąsiadującej z mostem plaży w tamtym czasie. Najlepszy widok na most jest ze wzgórza z zamkiem Sohail, skąd zobaczyć możemy go w pełnej krasie.

Adres: Paseo Fluvial 2, 29640 Fuengirola (Malaga)

 

Fuengirola – Aquapark Mijas, atrakcja dla całej rodziny

Parque Acuatico Mijas to park wodnych zabaw położony przy autostradzie A7 na pograniczu miejscowości Fuengirola i Mijas. Park wodny podzielony jest na strefę rekreacyjną na lewo od wejścia oraz strefę atrakcji wodnych po prawej. Lewa strona parku rozrywki to: restauracja, bar, sklep, scena do występów, strefa pikniku, strefa gier i hamaków. Główne atrakcje parku to zjeżdżalnie i baseny w tym miedzy innymi: kamikaze, wild river, basen z falami, basen z dżunglą, błękitne jezioro, labirynt, adventure river czy jacuzzi.

Adres Parque Acuatico Mijas: Austostrada A7, km. 209, 29651 Fuengirola (Malaga)

Godziny otwarcia: w miesiącach kwiecień-wrzesień, codziennie od 10:30 do 19:00

Bilety: zakupić bilety można pod tym linkiem: http://www.aquamijas.com/tarifas/
po 14:30 zniżka 30%, bilety zakupione online zniżka 15%
dorośli- 25€, bilet online 21,25€
dzieci 3-7 lat- 14€, bilet online 11,90€
dzieci 8-12 lat- 19€, bilet online 16,15€
rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci)- 64€, bilet online 54,40€
emeryci powyżej 65 lat- 17€, bilet online 14,45€

 

Fuengirola – dziecięcy park rozrywki Sould Park, coś dla najmłodszych

Sould Park to dziecięcy park rozrywki znajdujący się miejscowości Fuengirola na Costa del Sol. Znajduje się tuż przy wejściu do portu we Fuengiroli przy bulwarze nadmorskim Paseo Maritimo. Atrakcje jakie tam można znaleźć to między innymi: nadmuchiwany zamek, tor przeszkód, trampoliny, basen z łodziami, karuzele, pociąg Safari i wiele wiele innych. Będąc na urlopie z dziećmi nie omińmy tego punktu. Można połączyć tą przyjemność dla dzieci z wizytą w porcie oferującą rejsy czy wybierając się na obiad.

Adres: Paseo Maritimo Rey de Espana 2, 29640 Fuengirola (Malaga), przy Porcie

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 17:00 do 22:00 i w weekendy od 11:30 do 00:30

Bilety:
1 atrakcja – 2,50€
2 atrakcje – 5,00€
5 atrakcji – 10,00€
12 atrakcji – 20,00€
25 atrakcji – 30,00€
50 atrakcji – 50,00€

 

Fuengirola – zwiedzanie rzymskich ruin, atrakcja historyczna

Parque Yacimiento Romano to park archeologiczny z pozostałościami z czasów rzymskich z okresu między I i IV wiekiem naszej ery. Park znajduje się w turystycznej miejscowości Fuengirola, w prowincji Malaga. Na jego terenie znajdują się ruiny fabryki solankowej tzw. factoría de salazón, wytwórni garncarstwa oraz starożytnie rzymskie łaźnie. Doskonale zachowała się mozaika polichromiczna o motywach geometrycznych która należy do najstarszych form ekspresji artystycznej. Znalezisko o nieocenionej wartości historycznej jakim jest Wenus Fuengirola nastąpiło podczas budowy węzła drogowego i inii kolejowej metra na trasie Malaga-Fuengirola w latach 1970-1988. Ruiny położone są wśród drzew oliwnych i krzewów rozmarynu. Warto zobaczyć to historyczne miejsce, tym bardziej że wstęp jest bezpłatny.

Adres Parque Yacimiento Romano – Finca del Secretario:
Avenida Nuestro Padre Jesús Cautivo s/n (bez numeru), 29640 Fuengirola (Málaga)

Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli od 10:00 do 22:00
Wejście: bezpłatne