Fuengirola – plaże

 

Plaże miasta Fuengirola na 8 kilometrach wybrzeża Costa del Sol, przewodnik po plażach

Na długości ośmiu kilometrów wybrzeża należącego do Fuengiroli leży aż siedem plaż: Playa de Carvajal, Playa de Torreblanca, Playa de las Gaviotas, Playa de los Boliches, Playa de San Francisco (Playa Fuengirola), Playa Santa Amalia i Playa El Ejido (Playa del Castillo).

W 2009 roku wszystkie plaże Fuengiroli jako jedynej gminy w Hiszpanii zostały nagrodzone przez Światową Organizację Turystyki „Błękitną flagą” za promocję ochrony środowiska w miejscowościach nadmorskich.
Wszystkie plaże Fuengiroli położone są wzdłuż Paseo Maritimo Rey de España czyli deptaka króla Hiszpanii. Promenada oferuje niezliczoną ilość barów, restauracji, kawiarni, sklepów, atrakcji dla dzieci oraz możliwości uprawiania sportów wodnych.

 

Fuengirola – Playa Carvajal

Playa Carvajal jest pierwszą plażą Fuengiroli od zachodu, graniczy z pobliskim kurortem Benalmadena. Plaża ma 1200 metrów długości i 20 metrów szerokości. Jest piaszczysta, ale dość wąska. W okresie wakacyjnym jest zatłoczona gdyż w jej sąsiedztwie znajduje się dużo hoteli i wysokich apartamentowców. Plaża Carvajal posiada wszelkie udogodnienia niezbędne turystom: prysznice, toalety, wynajem sprzętu wodnego, leżaków i parasoli, Platforma Acuatica-mini park wodny, restauracje i bary plażowe tzw. chiringuitos. Dodatkowo posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych a także ma ratowników w sezonie letnim. Jest także boisko do siatkówki plażowej i plac zabaw dla dzieci. Plaża jest czysta i zadbana, ma krystalicznie czystą wodę mimo tego, że jest jedną z popularniejszych i najbardziej zatłoczonych miejskich plaż Costa del Sol.

 

Fuengirola – Playa de Torreblanca

Playa de Torreblanca nazywana także Playa de los Olimpos ma 1200 metrów długości i 20 metrów szerokości. Oferuje dobrą zabawę oraz daje możliwość uprawiania licznych sportów wodnych jak: narty wodne, windsurfing, kajakarstwo czy wędkarstwo. Charakteryzuje się jasnym i dość drobnym piaskiem. Jak na plażę miejską przystało Playa de Torreblanca wyposażona jest we wszelkie udogodnienia jak prysznice, toalety, hamaki na wynajem, plac zabaw dla dzieci, ofertę masaży, udogodnienia dla niepełnosprawnych. W sezonie letnim plaża ma ratownika. W okolicy znajduję się ogrom restauracji i beach barów typu chiringuito. Wzdłuż Paseo Maritimo na wysokości plaży Torreblanca rozlokowanych jest dużo apartamentowców oferujących wynajem wakacyjny.

 

Fuengirola – Playa de las Gaviotas

Playa de las Gaviotas ma 1200 metrów długości i 40 metrów szerokości. Jak na miejską plażę przystało, charakteryzuje się jasnym i drobnym piaskiem, a spokojne wody sprawiają ich wysoką przejrzystość. Jest cichą i mniej zurbanizowaną jak jej dwie poprzedniczki, dlatego często wybieraną przez turystów zagranicznych. Posiada wszelkie udogodnienia, w tym sąsiedztwo wielu dobrych restauracji. Plaża de las Gaviotas ma ratownika w szczycie sezonu plażowego trwającego od 15 kwietnia do 31 października. Na plaży oferowane są masaże.

 

Fuengirola – Playa de los Boliches

Playa de los Boliches jest najpopularniejszą i najbardziej zurbanizowaną plażą Fuengiroli. Ma 3000 metrów długości i 50 metrów szerokości. Charakteryzuje się jasnym i dość drobnym piaskiem.W sąsiedztwie plaży los Boliches znajdziemy: wynajem hamaków, parasoli, place zabaw dla dzieci, z racji sąsiedztwa z portem możliwość uprawiania każdego sportu wodnego z opcją wynajmu sprzętu sportowego i rekreacyjnego oraz ogrom restauracji i barów chiringuitos oferujących porcję grillowanych sardynek upieczonych na patyku. Na playa de los Boliches znajduje się Platforma Acuatica-mini park wodny oraz boisko do siatkówki plażowej. W okolicy są także banki, apteka, supermarkety i parking podziemny.

 

Fuengirola – Playa de San Francisco (Playa Fuengirola)

Playa de San Francisco, nazywana także Playa Fuengirola jest niedużą plażą miejską o długości 350 metrów i szerokości 20 metrów. Sąsiaduje od wschodu z portem we Fuengiroli. Jej wody są ciepłe i spokojne dlatego chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi także ze względu na Costa Water Park. W porcie znajduje się dla dziecięcy park rozrywki- Sould Park. Większość restauracji oferujących dobre i świeże owoce morza ulokowane są właśnie w sąsiedztwie portu. Stąd też wypłyniemy na romantyczny rejs statkiem, wypożyczymy sprzęt sportowy typu skuter czy kajak oraz skorzystamy z nauki windsurfingu czy kitesurfingu. Piasek na plaży San Francisco jest jasny i drobnoziarnisty.

 

Fuengirola – Playa Santa Amalia

Playa Santa Amalia położona jest z dala od centrum miasta Fuengirola i większości hoteli, stąd nie jest tak zatłoczona i wybierana przez turystów szukających spokoju. Ma 1400 metrów długości i 20 metrów szerokości. Kończy się na rzece Fuengirola, przez którą przebiega spektakularny wiszący most dla pieszych Puente de la Armada Española nazywany także Puente del Castillo z racji sąsiedztwa z zamkiem Sohail. W pobliskim Parque de Poniente znajduje się duży plac zabaw dla dzieci.

 

Fuengirola – Playa El Ejido (Playa del Castillo)

Playa del Ejido nazywana także Playa del Castillo z racji sąsiedztwa z Castillo Sohail znajduje się po drugiej stronie mostu wiszącego Puente de la Armada Española . Jest niedużą plażą mającą 800 metrów długości i 30 metrów szerokości. Nie jest typowo miejską plażą stąd i brak tłumów turystów. Na plaży znajdziemy prysznice i toalety. Piasek jest czysty, jasny i drobnoziarnisty. Jest najbardziej ustronna, idealna dla dzieci. Playa Ejido jest pierwszą plażą od strony Marbelli, której wizytówką jest osiem łodzi w kolorze niebieskim przerobionych na miejsca do grillowania.

 

Fuengirola i jej plaże – informacje praktyczne

Do plaż Fuengiroli i promenady Paseo Maritimo możemy dotrzeć: samochodem (zjeżdżając z N-340 i autostrady A-7), kolejką miejską Renfe (stacje: Fuengirola, Torreblanca, Los Boliches, Carvajal) lub miejskim autobusem (linea L1, L2, L3, L4, L5, L6). Zaparkować samochód możemy wzdłuż promenady. Są miejsca bezpłatne, płatne oraz parkingi podziemne.